Slavnostní vyhlášení Kynologa roku 2019


22.02.2020

Jména vítězů letošního ročníku ankety Kynolog roku jsou již známa! Vyhlášení proběhlo v sobotu 22. února tradičně v prostorech pražské MeetFactory.

Na stupínek absolutního vítěze se letos postavila Alena Smolíková, které se v roce 2019 podařilo vytančit tituly jako Mistr Evropy v kategorii Freestyle a Mistr České republiky v kategoriích Freestyle i Heelwork to Music.

Ocenění za Kynologický počin roku 2019 putovalo do rukou Františka Schejbala staršího a jeho psa Urana, kteří spolu v říjnu 2019 zachránili lidský život. Dvoudenní pátraní 11 psovodů a desítek hasičů, policistů a dalších dobrovolníků tak ukončili právě oni. Byl to totiž německý ovčák Uran, který do ticha neprostupné rokle v Jizerských horách vyštěkal nález ztraceného a naštěstí i stále živého cyklisty. 

Síň slávy má od sobotního večera také novou tvář, kterou se stal Karel Hartl za svůj celoživotní přínos české kynologii. Pan Karel Hartl stál u zrodu poválečné služební kynologie a měl na jejím budování významný podíl. Založil systém vojenských chovatelských stanic, které byly ve své době zdrojem nejkvalitnějších pracovních psů. Přispěl ke zdokonalování systému výcviku s využitím nejnovějších poznatků o chování psů a sám se věnoval výzkumu v této oblasti. Další oblastí, kde měl naprosto zásadní podíl, je vyšlechtění našeho národního plemene československý vlčák. Karel Hartl byl u zrodu myšlenky toto plemeno začít šlechtit křížením německého ovčáka a vlka. Několik desítek let se podílel na jeho postupném šlechtění ať už jako vedoucí kynolog pohraniční stráže, předseda Klubu chovatelů československých vlčáků nebo jako praktický chovatel ve svých chovatelských stanicích Věrný a Z Polonin. Měl zcela zásadní podíl na tom, že byl československý vlčák v roce 1989 uznán ze strany FCI. 

Vítězům ještě jednou moc gratulujeme a děkujeme všem, kteří se na uskutečnění letošního ročníku ankety podíleli. Už teď se nemůžeme dočkat, co dalšího přinese české kynologii rok 2020!

Další fotky z večera.

Přenos z večera


Kontakt

Přejít na Facebook

Generální
partner
Další
partneři